כבוד האדם בין רעיה ויינר לבני גנץ: בל נציית למצוות ה'צפו!'

ביום ו, בתאריך 25.8.2017, נמחצה רעיה ויינר ז"ל למוות על ידי שער חשמלי במגדל העמק. סרטון המתעד את האירוע המזעזע הופץ במרשתת בידי בן עוולה. חרף מחאת בנותיה מירי וחגית, ולמרות שמקרים סבוכים בהרבה כבר נפתרו, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך והשר לבטחון פנים גלעד ארדן לא תפסו את המפיץ המרושע והעמידו אותו לדין. מעט בשונה מדבריה הכאובים של חגית, איני משוכנע שכל עם ישראל צופה בסרטוני סנאף. רבים אינם מצייתים למצוות ה'צפו!', למרות שהורגלנו לכך שאם איתרע מזלו של אדם להיות מותקף באירוע טרור, זוהי 'זכות הציבור' לצפות בכך, ו'זכותם' של מפרסמים להפיק מכך רווח.

רעיה ויינר ז"ל

בסחיטה הנוכחית של בני גנץ, מועמד לראשות ממשלת ישראל, הבעיה הבסיסית דומה. גורמים עלומים מנסים להפעיל לחץ כמו-טרוריסטי על גנץ. במקום לגנות זאת בתוקף ולומר שאגף הסייבר במשרד רה"מ יפעל בכל הכלים העומדים לרשותו לשם מציאות הסרטון במרחב הוירטואלי והשמדתו במידת הצורך, באותה מידה שהוא מבקש לפלוש ללא הצדקה לצנעת הפרט של אזרח ישראלי, מצטייר רה"מ נתניהו כמי שהאינטרס האיראני זהה לשלו. צריך גם להזכיר שהיום אפשר בטכנולוגיית deep fake לפברק כל דבר, לגבי כל אחד. האם אנו מוכנים לשתף פעולה עם זה? האם רק בגלל שגנץ הוא איש ציבור נכבד, מותר להלבין את פניו ללא משפט באופן טוטמיסטי?

לנוכח זאת, ולאור העובדה שהטרור הוירטואלי מאיים על כולנו, וכאמור במקרה הזה נתניהו מפיק ממנו תועלת נלוזה במיוחד בעיצומה של ימי בחירות, אין לנו אלא לחזק את דרך-הארץ הבסיסית שבלעדיה כולנו נובל כצאן לדיגיטל. עלינו לומר מראש, כבר עכשו, עוד בטרם ההפצה של רפש כזה או אחר: גם אם אנשי הסייבר של ביבי יפיצו ביום ראשון או שני סרטונים על גנץ, מפוברקים או לא, איננו צופים בהם כצאן לדיגיטל. נקודה. אם אנשי המשטרה ורשויות אכיפת החוק יחשבו לנכון שיש בתוכן כזה או אחר בכדי להעמיד את גנץ (ואת מפיצי הסרטון, למרות שראינו שבמקרה של ויינר הם לא התאמצו לעשות כן) לדין, יעשו זאת. ובינתיים, יאמרו נא אזרחי ישראל 'הן' לאנושיותם, שהיא גם התשתית לזכותם לחיות בחברה שבה יש איזושהי צנעת פרט וכבוד אדם וחוה.

בחברה הגונה, אדם לא צריך לחשוש מפני גדודי 'עז-א-דין אל פַּרְצָן', בייחוד לא אם לממשלה שלו יש יכולות שאמורות לשמש להגנת האזרחים ולא לתקיפתם. אבל במדינה שממשלתה הקימה גוף דומה בעל השם האורווליאני המפורש 'האגף לתודעת המונים', לשם תקיפת אנשים ברחבי העולם באופן מפריט-משילות והפוגע עמוקות ביהודי העולם, ללא שרוב אזרחי ישראל כלל יודעים על כך (רובם, אגב, גם לא יודעים שבמהלך הקדנציה הנוכחית נמסרו נתוניהם הרפואיים לכל דורש), נראה שהמצב העגום שבו נמצא גנץ הוא קריאה עמוקה לכולנו לחשבון נפש נוקב: או אנושיות שבה הטכנולוגיה היא כלי, או דיקטורה דה-הומנית שבה הטכנולוגיה היא אליל. מוטב שננקוט עמדה ברורה.

גילוי נאות: אני מאלו הסבורים שהעמדת שורה של גנרלים בראש מפלגה אינה סימן טוב במיוחד לדמוקרטיה הישראלית (גם אם כל אחד מהם הוא רב זכויות כשלעצמו), ועוד פחות מכך דעתי אינה נוחה מהיעדר נשים במקומות הראשונים, ומכך שאנשים טובים הנמצאים במפלגת 'כחול-לבן', כמו מיכאל ביטון, משה (קינלי) טור-פז, עליזה לביא וחילי טרופר, משובצים רק בעשיריה השניה. אבל האמת המוסרית הנ"ל צריכה וחייבת להיאמר.

תגובה אחת

מה דעתך?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s